بلاگ

حافظه SSD چیست و تفاوت آن با هارد HDD

حافظه SSD چیست و تفاوت آن با هارد HDD

SSD مخفف عبارت “Solid State Drive” به معنای درایو حالت جامد می باشد. ساختار حافظه SSD مشابه فلش ها و مموری کارت هاست. در واقع اندازه ی حافظه ی اس اس دی نسبت به فلش مموری ها بزرگتر و کیفیت ساخت و نوع قطعات استفاده شده در آن نیز متفاوت تر است. اگر چه قیمت این حافظه در مقایسه با سایر هارد ها و حافظه های HDD گران تر می باشد اما از نظر سرعت عمل ، مصرف کم تر برق و مقاومت بالا از سایر هارد ها جلوتر است. البته هزینه ی بالای این حافظه کاربران را به سمت استفاده از هارد های سرور HDD سوق می دهد. حافظه ی SSD بر خلاف هارد های HDD یک حافظه ی کاملا الکترونیکی است و از قسمت های مکانیکی و متحرک تشکیل نشده است.

لازم به ذکر است که حافظه ی اس اس دی با همه ی برتری هایی که نسبت به هاردها دارد ، از فضای ذخیره سازی کم تری برخوردار است. این حافظه در هنگام قطعی برق به صورت ناگهانی آسیب پذیر می باشد و در برخی مواقع ممکن است اطلاعات آن از بین برود  یا به دلیل عدم شناسایی SSD دستیابی به داده ها و اطلاعات ممکن نباشد ، که در این صورت حافظه ی اس اس دی باید تعمیر شود.

تفاوت حافظه ی SSD با هارد دیسک (HDD)

  • سرعت حافظه ی اس اس دی در مقایسه با هارد دیسک ها بالاتر است.
  • ساختار حافظه اس اس دی کاملا الکترونیکی و مشابه فلش مموری است در حالی که هارد دیسک از یک برد و اجزای مکانیکی تشکیل شده است.
  • هارد دیسک ها قیمت مقرون به صرفه تری دارند و فضای ذخیره سازی آن ها از حافظه SSD بیشتر می باشد.
  • حافظه های HDD در برابر ضربه حساس و آسیب پذیر می باشند ، اما اس اس دی ها این ضعف را ندارند.

 

ساختار داخلی حافظه اس اس دی

حافظه های اس اس دی دارای یک کنترلر و تعدادی تراشه حافظه جهت ذخیر ه کردن اطلاعات دارند. کنترلر رابط بین حافظه ی اس اس دی و سیستم میزبان می باشد و وظیفه ی شناساندن حافظه ی SSD به دستگاه را بر عهده دارد.

 

 جهت مشاهده آخرین قیمت سرور اچ پی g9 و قیمت سرور اچ پی g10 لینک های مربوطه را دنبال کنید. قبل از خرید سرور hp و قطعات سرور hp با مشاوره فنی رایگان کلیه موراد مورد نظر خود را بررسی کنید. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد.

🎯 تماس با ما :   09194425461 💥 91321332 💥 91300331 ☎️ 021

سرعت حافظه ی اس اس دی در مقایسه با هارد دیسک ها بالاتر است.

ساختار حافظه اس اس دی کاملا الکترونیکی و مشابه فلش مموری است

در حالی که هارد دیسک از یک برد و اجزای مکانیکی تشکیل شده است.

هارد دیسک ها قیمت مقرون به صرفه تری دارند و فضای ذخیره سازی آن ها

از حافظه SSD بیشتر می باشد.

حافظه های HDD در برابر ضربه حساس و آسیب پذیر می باشند ، اما اس اس دی

ها این ضعف را ندارند.

09109219185
09127035864
09194425461
02191321332

2 دیدگاه در “حافظه SSD چیست و تفاوت آن با هارد HDD

 1. نیما گفت:

  حافظه SSD مجود دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید