نصب و راه اندازی شبکه

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی خدمات علم کامپیوتر و عجین شدن آن با زندگی بشر بر کسی پوشیده نیست. می توان گفت تمام سازمان ها، ارگان های دولتی و خصوصی از خدمات IT و شبکه بهره مندند. در این مطلب قصد داریم شما را با دانش IT و شبکه و هم‌چنین خدمات آنها بیشتر آشنا کنیم. پس تا انتهای مطلب با ما بمانید.

آی‌تی (IT) چیست؟

آی تی یا معادل  انگلیسی آن عبارت Information Technology را میتوان یک علم میان رشته ای دانست .چرا که بحث آی تی  شامل نرم افزار،سخت افزار، شبکه های کامپیوتری، تجارت الکترونیک و برنامه نویسی می شود. همه‌ی گرایش های نام برده را می توان زیر شاخه ی علم آی تی دانست.

شبکه چیست؟

به اتصال دو یا چند کامپیوتر و تجهیزات سخت افزاری به منظور سهولت در اشتراک گزاری داده ها ، سخت افزارها، نرم افزارها و غیره … در بین طیف وسیعی از کاربران ،شبکه گفته می شود. اصولا سیستم های کامپیوتری از طریق کانال‌های ارتباطی مانند روتر و سوییچ و … به یکدیگرمتصل می شوند.

تا اینجا که تعریف شبکه وIT  را گفتیم، بد نیست که به خدمات این دو دانش نیز نگاهی بیاندازیم.

خدمات نصب شبکه کامپیوتری

دانش IT در همه جای دنیا بسیار پرکاربرد و پر طرفدار است و خدمات گوناگونی در حوزه های متفاوتی به جامعه ارائه می دهد از این رو جوانان بسیار مشتاق و پیگیر در یادگیری مهارت های مربوط به این علم می باشند. هم‌چنین با گسترده شدن و پیشرفت تکنولوژی، دانش IT  بسیار پیشرفت نموده است.برخی از خدمات IT عبارتند از:

پردازش ابری شبکه

پردازش ابری امروزه توسط تمام کسب و کارهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد. در مشاغل بزرگ اطلاعات و داده های زیادی جهت ذخیره سازی وجود دارند. در پردازش ابری به مشتران فضای اینترنتی بزرگی جهت ذخیره سازی اطلاعات داده می شود تا بتوانند اطلاعات شخصی مشتریان یا مخاطبان خود را در آن ذخیره کنند. شرکت هایی وجود دارند که خدمات پردازش ابری را به مشتریان ارائه می دهند و بین کسب و کارهای بزرگ طرفداران زیادی دارند.

سخت افزار شبکه

در یک مجموعه ی کاری، نظیر سازمان ها و یا شرکت های دولتی و خصوصی، از سرور و پرینتر گرفته تا لپ تاپ ها، کامپیوترها، کابل ها، سوییچ و روترها… و همه ی سخت افزارهای کاپیوتری همگی مربوط به بخش فناوری اطلاعات می باشد. اگر هر کدام از تجهیزات نام برده با مشکل فنی مواجه شود، روند کاری با اختلال روبه رو خواهد شد. در این هنگام خدمات it وارد عمل می شود و نقص بوجود آمده را از بین برده و نحوه ی عملکرد دستگاه ها و تجهیزات سخت افزاری ونرم افزاری و داده های ذخیره شده را پشتیبانی می نماید.

امنیت سایبری شبکه

امنیت سایبری برای هر کدام از خدمات it که راجب آن صحبت کردیم اعمال می شوند. منظوراز امنیت سایبری حفاظت از همه ی تجهیزاتی که به اینترنت وصل می شوند ، اعم از نرم افزارها، سخت افزارها و داده ها و اطلاعات در برابر تهدیدات سایبری می باشد. این روش توسط سازمان ها  و شرکت ها به جهت حفاظت در برابر دسترسی غیر مجاز به مراکز داده‌ها و اطلاعات و سیستم‌های کامپیوتری استفاده می‌شود.هدف از تامین امنیت سایبری مقابله با عملیات های خرابکارانه ی سارقین است که هدفشان از کارانداختن یا مختل نمودن سیستم های آن مجموعه می باشد.

 خدمات شبکه ( Network Services )  چیست ؟

امروزه می توان گفت همه ی ادارات  و شرکت های دولتی و خصوصی ،بانک ها و … به جهت سهولت کار و پیشبرد اهداف مجموعه همگی از خدمات شبکه و خصوصاً سرور HP بهره مندند.

را ه اندازی صفر تا صد زیر ساخت شبکه، از راه اندازی سخت افزاری مانند داکت کشی و کابل کشی و نصب تجهیزات تا نصب سیستم و سرویس های نرم افزاری همگی از اقداماتی است که در حوزه ی خدمات شبکه صورت می گیرد.

 چرا از خدمات شبکه استفاده می کنیم؟

بهره مندی از خدمات شبکه در سطح کیفیت بالا در سازمان ها و ادارات سبب سرعت بالای شبکه سازمان و پیشبرد بهتر امور سازمان خواهد شد.ضمنا مدیریت اتوماسیون اداری بدون بهره مندی از خدمات شبکه امکان پذیر نمی باشد.برخی از خدمات شبکه عبارتند از:

خدمات پسیو شبکه

به مرحله ی کابل کشی در شبکه، پسیو شبکه گفته می شود.خدمات پسیو پیش از خدمات اکتیو انجام می شوند، در خدمات پسیو یا غیر فعال، تجهیزات به برق متصل نمی شوند و درتقویت سیگنال ها نقشی ندارند. این تجهیزات اصولا در درون ابزارهای دیگر قرار می گیرند. برخی از خدمات پسیوعبارتند از:

طراحی کامل پروژه شامل نقشه ترانک و کابل کشی، موقعیت گره‌ها و غیره می‌باشد

نقشه کشی پلان و مستند سازی کلیه کارهای انجام شده

ترانکینگ و داکتینگ نصب کانال با دقت و استانداردهای لازم

کابل کشی داده UTP، FTP، STP، SFTP، فیبر نوری، تلفن، برق و UPS

اجرای اتاق سرور و مرکز داده شامل طبقات مرتفع، سقف افتاده، سیستم تهویه مطبوع

نصب و راه اندازی تلفن سانترال و خطوط فیبر نوری

نصب و آرایش انواع رک های دیواری و ایستاده

خدمات اکتیو شبکه:

خدمات اکتیو یا فعال شبکه اصولا بعد ازپیاده سازی پسیو شبکه انجام می شود، خدمات اکتیو

را می توان مدیریت شبکه و تنظیمات مربوط به تجهیزات ارتباطی شبکه در یک سازمان نام برد.

برخی از خدمات اکتیو شبکه عبارتند از:

راه اندازی و پشتیبانی سرورهای مبتنی بر ویندوز و لینوکس

راه اندازی سرور و دامین ، فایل سرور، سرور پشتیبان، ایمیل داخلی

مجازی سازی و نرم افزار های كنترل پهنای باند اینترنت و شبكه

طراحی و پیاده سازی بانكهای اطلاعاتی تحت شبكه (NAS-SAN)

پیاده سازی پست الکترونیک سازمانی (Email)

پیاده سازی Virtualization جهت استفاده از منابع سخت افزار

ارائه راهکار های مجازی سازی VMware , Citrix

راه اندازی سیستم مانیتورینگ و ترافیک شبکه

3.خدمات امنیت شبکه

Network security  یا امنیت شبکه به مجموعه‌ قوانین و راهکارهای گفته می شود که به منظور محافظت از داده ها و جلوگیری از حملات داخلی و خارجی  سازمان و تامین امنیت اطلاعات و شبکه ،به صورت نرم افزاری و سخت افزاری به کاربرده می شود تا از نفوذ خرابکارانه ی سارقین و هکران جلوگیری شود. برخی از خدمات امنیت شبکه عبارتند از:

ارائه خدمات مشاوره امنیت اطلاعات و کنترل دسترسی ها

بررسی امنیت اطلاعات جهت شرکت های و کنترل دسرسی به اطلاعات

راه اندازی مدیریت کنترل پهنای باند اینترنت

نصب و و راه اندازی فایروال جهت امنیت ارتباطات

پشتیبان گیری دوره ای از اطلاعات شبکه و سرور های شما (Backup)

ویروس یابی و نصب آنتی ویروس متمرکز همراه با گزارشات مدیریتی

ارائه بهترین راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری امنیت شبکه