بلاگ

چراغ های LED هارد دیسک اچ پی

چراغ های LED هارد دیسک اچ پی

بررسی وضعیت چراغ های LED هارد دیسک اچ پی 

برای بررسی وضعیت هارد دیسک سرور سرور های اچ پی باید به چراغ ها یا LED های تعبیه شده روی این هارد دیسک ها مراجعه کنیم. روی هارد دیسک های اچ پی چهار نوع چراغ LED وجود دارد که هر کدام از این چراغ ها گویای مطلب و گزارش متفاوتی می باشند. تشخیص به موقع این رنگ ها و بررسی آن ها به ما کمک می کند تا بتوانیم در شرایطی که نیاز به تعویض و تعمیر هارد وجود دارد ، نسبت به تعویض آن ها اقدام کرده و مانع از دست رفتن داده ها واطلاعات شویم.

برای آشنایی بیشتر و بهتر با این LED ها و رنگ آن ها با ما همراه باشید.

هارد دیسک های اچ پی در سایز 2.5 و 3.5 اینچی برای این که روی سرور قرار بگیرند به یک خشاب که به آن کیج هارد یا کدی (Caddy) گفته می شود ، نیاز دارند. چراغ های LED که در این مقاله مورد بحث قرار می دهیم به این کدی ها مربوط می باشد. لازم به ذکر است که از نسل 8 به بعد این کدی ها تغییر کرده و به طبع چراغ های آن ها نیز دچار تغییراتی شده است. 

چهار نوع چراغ LED روی هارد دیسک ها وجود دارد که عبارتند از :

 • Locate LED
 • Activity Ring 
 • Do Not Remove/Eject
 • Drive Status

چراغ LED هارد دیسک

Locate LED.1 : این چراغ پشت دستگیره هارد جای گرفته و دارای دو حالت می باشد :

 • رنگ آبی ثابت : نشانگر این است که هارد دیسک می بایستی به وسیله ی سرور شناسایی شود. به عنوان مثال : زمانی که شما سرور را پکربندی می کنید و قصد دارید هارد دیسک مورد نظر را به وسیله ی سرور شناسایی کنید ، می توانید این چراغ را روشن نمایید و یا این چراغ LED به صورت خودکار روشن می شود.
 • رنگ آبی چشمک زن : نشانگر این است firmware درایو در حالت بروز رسانی است و یا به بروز رسانی نیاز دارد.

Activity Ring.2 : این چراغ از 4 عدد LED که به شکل دایره در آمده است ، تشکیل شده و دارای دو حالت می باشد :

 • رنگ سبز چرخشی :  نشان می دهد که درایو در وضعیت کار است و هارد دیسک در حالت طبیعی می باشد.
 • وضعیت خاموش : در این جالت درایو فعال نیست و هیچ فعالیتی انجام نمی دهد.

Do not Remove /Eject.3 ( یکی از مهم ترین LED های هارد دیسک است) : این چراغ دارای دو حالت می باشد :

 • رنگ سفید ثابت : در این حالت نباید هارد دیسک را از سیستم خارج نمایید زیرا باعث Fail شدن Logical Drive ها می شود ، چرا که این درایو زیر مجموعه ای از یک Logical Drive است و اگر خارج شود موجب از بین رفتن داده ها و اطلاعات می گردد.
 • حالت خاموش چراغ : این حالت نشان می دهد که خارج کردن درایو مانعی ندارد و اگر خارج شود اطالاعات از بین نمی رود.

Drive Status.4 : همان طور که ار نام آن پیداست این چراغ وضعیت و سلامت هارد را نشان می دهد و به شکل سه عدد هارد روی هم می باشد که درست در مرکز Activity Ring قرار گرفته است و دارای شش حالت زیر می باشد:

 • رنگ سبز ثابت : نشانگر این است که هارد دیسک پیکر بندی شده است.
 • سبز چشمک زن  : نمایانگر این است که هارد دیسک در حالت بازسازی و یا در حال Raid Migration (مهاجرت) می باشد.
 • رنگ نارنجی – سبز و چشمک زن : درایو شما که زیر مجموعه ای از یک یا چند Logical Drive می باشد ، در آستانه ی خرابی است و باید نسبت به تعویض هر چه سریع تر آن اقدام نمود.
 • نارنجی چشمک زن : درایو شما که زیر مجموعه ا ی از Logical Drive نیست و هیچ گونه کانفیگی روی آن انجام نشده است ، در آستانه ی خرابی است که باید هر چه زودتر تعویض گردد.
 • نارنجی ثابت : نشان می دهد که درایو Fail شده و باید هر چه زود تر نسبت به تعوض آن اقدام شود.
 • خاموش : این بدین معنی می باشد که درایو در یک Logical Drive کانفیگ نشده و هیچ فعالیتی ندارد.

 

این مقالات را هم بخوانید : 

 

 جهت مشاهده آخرین قیمت سرور اچ پی g9 و قیمت سرور اچ پی g10 لینک های مربوطه را دنبال کنید. قبل از خرید سرور hp و قطعات سرور hp با مشاوره فنی رایگان کلیه موراد مورد نظر خود را بررسی کنید. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد.

🎯 تماس با ما :   09194425461 💥 91321332 💥 91300331 ☎️ 021

برای بررسی وضعیت هارد دیسک سرور سرور های اچ پی باید به چراغ ها یا LED های تعبیه شده روی این هارد دیسک ها مراجعه کنیم. روی هارد دیسک های اچ پی چهار نوع چراغ LED وجود دارد که هر کدام از این چراغ ها گویای مطلب و گزارش متفاوتی می باشند. تشخیص به موقع این رنگ ها و بررسی آن ها به ما کمک می کند تا بتوانیم در شرایطی که نیاز به تعویض و تعمیر هارد وجود دارد ، نسبت به تعویض آن ها اقدام کرده و مانع از دست رفتن داده ها واطلاعات شویم.

09109219185
09127035864
09194425461
02191321332

1 دیدگاه در “چراغ های LED هارد دیسک اچ پی

 1. نیما گفت:

  کدی (Caddy) 2.5 موجود دارید؟؟

دیدگاهتان را بنویسید