بلاگ

هاست ایران یا هاست خارج کدام بهتر است ؟

Iranian-host-or-foreign-host----4

هاست ایران یا هاست خارج

هاست ایران یا هاست خارج دارای مشخصاتی هستند که در نحوه عملکرد مانند سرعت بارگذاری سایت، امنیت و… تفاوت دارند. یکی از این مشخصات سرعت است که توجه به لوکیشن و موقعیت سرور تعیین ‌می‌شود. در زمان‌های گذشته، اکثر‌ هاست‌های مورد استفاده از کشورهای خارجی بودند که سرعت خوبی داشتند، اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی و توسعه زیرساخت‌های شرکت‌های ارائه‌دهنده‌ هاست و خدمات آن، شاهد انواع‌ هاست‌های داخلی با کیفیت و سرعت بالا هستیم. این امر سبب شده که بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها، سرویس‌ها و هاست خود را از سرور خارجی به داخلی انتقال دهند و یا حتی از ابتدا یک هاست داخلی خریداری کنند.
در این محتوا پیرامون تفاوت‌های بین‌ هاست ایران یا هاست خارج صحبت و در مورد آنکه چه نکاتی در انتخاب بین این دو مهم هستند اطلاعات کسب می‌کنیم. بسیاری از صاحبان وب سایت‌ها و کسب و کارها دغدغه‌هایی نظیر انتخاب‌ هاست و خرید آن با توجه به شرایط خود را دارند. این افراد دغدغه و سوالاتی مانند آنکه هاست ایران بهتر است یا خارج، کدام‌ هاست را متناسب با شرایط مجموعه خود خریداری کنند و…. دارند که برای پاسخگویی به آن‌ها باید اطلاعات کاملی از نوع کار و همچنین امکانات و ویژگی‌های‌ هاست داشت.


نکات مهم در انتخاب و خرید هاست

1- مجموعه هدف

اولین و مهمترین نکته در خرید و انتخاب این هاست، بازار هدف است. در صورتی که کسب و کار شما تنها مختص به کاربران و افراد ایرانی است، می‌توانید‌ هاست‌های داخلی خوب را خریداری کنید، اما در مقابل اگر کسب و کار شما در سطح جهانی بوده و کاربرانی از سایر کشورها دارید، توصیه می‌کنیم که‌ هاست خارجی را انتخاب کنید. از آنجایی که هاست ایرانی در خود کشور میزبانی می‌شود، مشکلات و نگرانی‌هایی نظیر تحریم، تهدید امنیت، سرعت پایین و…. ندارد. همچنین به دلیل آن‌که فاصله فیزیکی این‌ هاست نسبت به‌ هاست‌های خارجی کمتر است، سرعت بارگذاری سایت و اطلاعات آن دو تا سه برابر بیشتر از هاست‌های خارجی ‌می‌شود. البته دقت کنید که هاست داخلی خریداری شده باید با کیفیت باشد تا بتواند سرعت بالا و ویژگی‌های مناسب از خود ارائه دهد.


2- امنیت

عامل دیگر که در انتخاب و خرید‌ هاست اهمیت دارد، امنیت آن است. به طور کلی سایت‌هایی که بر روی‌ هاست‌های داخلی ایرانی به وجود آمده‌‌اند امنیت بالاتری دارند‌. معمولا از هاست‌های ایرانی در سایت‌های مدارس، دانشگاه‌ها، ارگان‌های دولتی و …. استفاده ‌می‌شود، چرا که امکان دسترسی کاربران خارجی به آن وجود ندارد. اما در مقابل اگر از سرور و هاست خارجی خریداری کنید احتمال هک یا تهدید امنیت آن توسط افراد خارجی وجود دارد. البته این عامل تنها برای فعالیت‌های مهم که دارای اطلاعات محرمانه هستند دارای اهمیت است و اکثر کسب و کار‌ها نیازی به حساسیت بالا در امنیت هاست خود ندارند.


3- سرعت بارگذاری

سرعت بارگذاری یک عامل بسیار مهم در انتخاب‌ هاست است. به طور کلی سایت‌هایی که برای آپلود صفحات، سرعت پایینی دارند مورد توجه کاربران قرار نمی‌گیرد و بازده مناسب را نخواهند داشت. همچنین از آنجایی که اینترنت داخلی کشور از سرعت پایینی برخوردار است، این زمان انتظار برای سایت‌هایی که هاست پر سرعت ندارند، بیشتر می‌شود.
اگر از‌ هاست‌های داخلی خوب و با کیفیت استفاده کنید به دلیل آنکه خود سرور در داخل کشور وجود دارد، دسترسی و سرعت آن بالاتر است. در نتیجه کاربران در زمان کوتاه تری می‌توانند به صفحات موجود در سایت مراجعه کنند. در گذشته به دلیل ضعف تکنولوژی هاست‌های داخلی از سرعت خوبی برخوردار نبودند، اما امروزه این مشکل برطرف شده و هاست‌های داخلی نیز از نظر سرعت با هاست خارجی برابری می‌کنند و حتی در مواردی ممکن است سریع‌تر عمل کنند.


4- رتبه سئو

یکی از عوامل بسیار مهم برای هر سایت، رتبه قرارگیری در موتور‌های جستجو یا همان سئو است. به واسطه سئو و فعالیت‌های مرتبط با آن، یک سایت و صفحات آن در موتورهای جستجوی گوگل به رتبه بندی خوب می‌رسند و هر چه این سئو بهتر باشد و بهینه سازی سایت با کیفیت‌تر انجام شود، این رتبه بالا‌تر خواهد بود.
یک تفاوت بین‌ هاست ایران یا هاست خارج ، در همین عملکرد و رتبه بندی است. معمولاً سرور‌هایی که در خارج از کشور هستند، بهتر در دسترس گوگل قرار می‌گیرند و از نظر دستیابی به رتبه، سریع‌تر و راحت‌تر عمل ‌می‌کنند. البته تصور نکنید که برای رسیدن به یک رتبه خوب در موتورهای جستجو، حتما باید از سرورها خارجی استفاده کرد، بلکه با داشتن هاست خارجی سرعت رسیدن به این رتبه بالاتر است.


5- امنیت در درگاه پرداخت

اگر سایت شما به گونه ای طراحی شده که محصول یا امکاناتی را برای فروش دارد و یا به طور کلی کاربر از داخل خود سایت برای پرداخت هزینه اقدام می‌کند و اطلاعات مربوط به کارت بانکی خود را وارد می‌کند، توصیه ‌می‌کنیم که حتما از‌ هاست‌های ایران استفاده کنید. در این صورت امنیت سایت شما بیشتر بوده و کاربران نیز از خرید خود مطمئن‌تر خواهند بود.


6- پایداری

در بین هاست ایران یا هاست خارج، مدل‌های خارجی از پایداری بیشتری نسبت به نمونه‌های داخلی برخوردار‌اند، ‌می‌توان گفت که این موضوع یکی از تفاوت‌های مهم‌ هاست ایران با خارج است. از آنجایی که سرور‌های خارجی با مشکلات اینترنتی و دسترسی با آن مواجه نیستند، از پایداری و ثبات بیشتری برخوردارند.
به طور کلی معیار‌هایی که باید در انتخاب هاست در نظر گرفت شامل موارد زیر می‌شوند:

• سرعت بارگذاری
• در دسترس بودن
• پایداری‌ هاست
• پهنای باند
• سرعت پورت سرور
• سئو
• خطرات احتمالی نظیر تحریم
• امنیت و نگهداری اطلاعات
• و….

Iranian host or foreign host 2


مقایسه قیمت‌ هاست ایران با‌ هاست خارج

یکی از دغدغه‌های افراد برای راه اندازی وب سایت و خرید‌ هاست، قیمت آن است. به طور کلی هر مجموعه سرمایه و بودجه‌ای را برای کارهای جانبی مانند خرید‌ هاست و … در نظر می‌گیرد. بدون شک هر چه این هزینه پایین تر باشد برای آن مجموعه مطلوب تر است. البته هزینه‌ای که برای خرید هاست و یا به طور کلی گسترش بخش اینترنتی یک مجموعه پرداخت می‌شود، نوعی سرمایه‌گذاری محسوب شده و به مرور زمان چندین برابر آن باز ‌می‌گردد.
از آنجایی که سرور‌های خارجی را باید با متناسب با قیمت ارز و دلار خریداری کرد، از نظر اقتصادی نسبت به سرور‌های داخلی، قیمت بیشتری دارند. همین تفاوت قیمت سبب شده تا بسیاری از کسب و کارها نوع داخلی هاست را برای شروع کار خود انتخاب کنند. در صورتی که قیمت خرید‌ هاست برایتان مهم است و یا ویژگی‌هاییک هاست داخلی پاسخگوی تمام و کمال کسب و کار شما است، ‌می‌توانید با قیمتی مناسب‌تر از نمونه‌های ایرانی خریداری کنید. در گذشته به دلیل ایده‌ال نبودن کیفیت هاست ایرانی، افراد مجبور به پرداخت هزینه بالا برای خرید هاست خارجی می‌شدند. اما امروزه نمونه‌های داخلی از کیفیت خوبی برخوردار هستند و دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های زیاد نیست و با قیمتی مطلوب‌تر می‌توانید از هاست ایرانی استفاده کنید. به طور کلی انتخاب‌ هاست و خرید آن به هر مجموعه و شرایط آن بستگی دارد.


مقایسه هاست‌های ایرانی

در بین‌ هاست‌های داخلی نیز تفاوتی‌هایی وجود دارد، چرا که هرکدام از آن‌ها توسط مجموعه‌ها و دیتاسنتر‌های مختلفی عرضه ‌می‌شوند. برخی از این دیتاسنترها دارای کیفیت و ویژگی‌های خیلی خوب و مثبت هستند که نحوه عملکرد آن‌ها مشابه‌ها با‌ هاست‌های خارجی است. معمولاً این مدل از هاست داخلی در مقایسه با نمونه‌های ساده از قیمت بالاتری برخوردار‌اند. اما داریم‌ هاست‌های داخلی که بسیار ضعیف عمل می‌کنند و عملاً فرق خاصی با کامپیوتر معمولی ندارد.
پس در خرید‌ هاست داخلی به خود مجموعه و امکانات و ویژگی‌هایی که آن میزبان در اختیار شما قرار ‌می‌دهد دقت داشته باشید. شرکت‌های ارائه دهنده‌ هاست داخلی از نظر امکانات، دانش فنی و منابع انسانی دارای تفاوت‌هایی هستند و توصیه ‌می‌کنیم که پیش از خرید‌ آن ، نسبت به ویژگی‌های مجموعه مورد نظر و هاستی که در اختیار شما قرار میدهد اطلاعات کافی کسب کنید.

Iranian-host-or-foreign-host-3
استفاده از‌ هاست ایران برای کدام مجموعه‌ها الزا‌می‌ است؟

در قسمت‌های قبلی گفتیم که امنیت هاست داخلی در مقایسه با هاست خارجی بیشتر است. به همین منظور برخی از ارگان‌ها و مجموعه ‌ها باید از‌ نوع داخلی آن استفاده کنند. یکی از این ارگان‌ها، ارگان‌های دولتی مانند دانشگاه‌ها و دفاتر دولتی و … است. از آنجایی که ممکن است مطالب این ارگان‌ها از نظر سیاسی و اقتصادی و علمی دارای اهمیت باشند، در نتیجه باید از‌ هاست داخلی و ایرانی استفاده کنند. اگر سایت شما در زمینه کپی رایت فعالیت ‌می‌کند، بهتر است از‌ هاست‌های داخلی استفاده کنید، چرا که شاید نوع خارجی به دلیل همین قوانین کپی رایت، سرور شما را مسدود کند.


جمع بندی

در قسمت جمع بندی به مقایسه کلی بین‌ هاست ایران یا هاست خارج ‌می‌پردازیم، در این صورت می‌توانید به تصمیم درستی در انتخاب‌ هاست برسید. همانطور که در بخش‌های مختلف این متن بررسی کردیم، هر کدام از هاست‌های داخلی و خارجی دارای امکانات و ویژگی‌های متفاوتی هستند. نوع ایرانی به دلیل موقعیت جغرافیایی، سرعت بالایی دارد اما این بدان معنا نیست که ‌هاست‌های خارجی از سرعت بد و ضعیفی برخوردار‌اند. قیمت نوع داخلی در مقایسه با خارجی مناسب‌تر است و کسب و کارهای کوچک و یا مجموعه‌هایی که در شروع کار خود هستند، ‌می‌توانند هاست ایرانی را خریداری کنند، در مقابل‌ هاست خارجی دارای امکانات پیشرفته تری نظیر کنترل پنل آسان تر، راه اندازی و مدیریت بهتر، دقت بالا و…. است.

یکی از بهترین و پرطرفدارترین سرورهای جهان در بازار ایران سرور HP می باشد. شرکت های هاستینگ در ایران خود نیز به فروش سرور و تجهیزات سرور اقدام می نمایند. جهت خرید قطعات سرور و قطعات کامپیوتر از فروشگاه کامپیوتر ویرا سرور بازدید فرمایید.