بلاگ

رید کنترلر چیست ؟ + کاربرد و انواع رید کنترلر

رید کنترلر پیست ؟ انواع رید کنترلر Raid Controller

رید کنترلر چیست ؟

رید کنترلر (Raid Controller) یک قطعه ی سخت افزاری یا نرم افزاری می باشد.

 وظیفه ی رید کنترل ، مدیریت ، نظارت و پشتیبانی از  هارد دیسک ها (HDD ) و حافظه ی SSD است.

می توان گفت هارد دیسک ها برای این که بتوانند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهند ، به نظارت و کنترل Raid Controller نیاز دارند.

رید در واقع می تواند تعدادی از چند هارد دیسک مختلف را به عنوان یک هارد دیسک واحد به برنامه ها یا سیستم عامل ها معرفی نماید.

Raid Controller از داده ها و اطلاعات در مقابل حمله ها و خطراتی که ممکن است به وجود آید ، محافظت می کند. و هم چنین می تواند اطلاعات

یک سیستم کامپیوتری یا سرور را به سرور دیگر منتقل کند.

انواع رید کنترلر : 

همان طور که گفته شد رید ها هم به صورت سخت افزاری و هم به صورت نرم افزاری وجود دارند.

رید کنترلری که به صورت سخت افزاری ساخته می شود مانند یک کارت PCI است که وظیفه ی پشتیبانی از دستگاه های SAS و SATA را بر

عهده دارند. 

مقایسه Raid سخت افزاری و نرم افزاری :

کنترلر رید به صورت نرم افزاری ، برای این که بتواند دستورالعمل های خود را انجام دهد از منابع سخت افزاری سیستم استفاده می کند.

لازم به ذکر است که کار کرد کنترلر رید نرم افزاری شباهت بسیار زیادی به گونه ی سخت افزاری آن دارد اما عملکرد آن در مقایسه با قطعه

ی سخت افزارییش بسیار ضعیف است.

برخی از امکانات رید سخت افزاری

-قدرت این را دارد که همه ی هارد دیسک های سرور را به صورت هم زمان مدیریت کند.

-کارایی هارد دیسک ها را بالا می برد.

-این امکان را در اختیار ما قرار می دهد که اگر هارد دیسکی روی سیستم خراب شد بدون

خاموش کردن سیستم بتوانیم آن را تعویض نماییم.

دو مزیت مهم استفاده از Raid Controller

رید کنترلرها در صنعت با لقب محافظت کننده‌ داده‌های اساسی شناخته می‌شود. به طوری که ساختار Raid Controller می‌تواند از درایور HDD و SSD محافظت کند و از سوختگی آن جلوگیری نماید. غیر از این، مزایای دیگری هم برای استفاده از رید کنترلر وجود دارد. در ادامه به مزایای استفاده از رید کنترلر می‌پردازیم.

1. محافظت از هارد در برابر عدم نابودی هارد

به طور کلی غیر از Raid، انواع دیگر رید کنترلرها می‌توانند مانع از معیوب شدن هارد شوند و با جلوگیری از معیوب شدن هارد، دیتاهای مهم از بین نمی‌روند. حتی اگر هارد را تعویض و یا جایگزین کنید، دیتاها به صورت دست نخورده باقی خواهند ماند. به طور خلاصه می‌توان گفت که بسیاری از رید کنترلرها می‌توانند مانع از پاک شدن اطلاعات پس از مشکلات سخت افزاری شوند.

2. افزایش طول عمر مفید HDD

خواندن و نوشتن داده‌ها در چندین درایو از جمله مزایای استفاده از Raid Controller هستند که عمر مفید HDD را چندین برابر می‌کنند. به طوری که مصرف کننده می‌تواند به درایوهای متعدد، دسترسی بیشتری داشته باشد. چرا که Raid Controller به صورت غیر مستقیم می‌تواند بر روی خاصیت بهبود redundancy تاثیر مثبت غیر مستقیمی داشته باشد.

باتری رید کنترلر چیست ؟

باتری رید کنترلر برق رسانی به کل دیگر رید کنترل هایی که از کش fbwc استفاده میکنند را  بر عهده‏ دارد.

باتری رید کنترلر چیست

 جهت مشاهده آخرین قیمت سرور اچ پی g9 و قیمت سرور اچ پی g10 لینک های مربوطه را دنبال کنید. قبل از خرید سرور hp و قطعات سرور hp با مشاوره فنی رایگان کلیه موراد مورد نظر خود را بررسی کنید. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد.

🎯 تماس با ما :   09194425461 💥 91321332 💥 91300331 ☎️ 021

 

رید کنترلر (Raid Controller) یک قطعه ی سخت افزاری یا نرم افزاری می باشد.

 وظیفه ی رید کنترل ، مدیریت ، نظارت و پشتیبانی از  هارد دیسک ها (HDD ) و حافظه ی SSD است.

می توان گفت هارد دیسک ها برای این که بتوانند وظیفه ی خود را به درستی انجام دهند ، به نظارت و کنترل Raid Controller نیاز دارند.

رید در واقع می تواند تعدادی از چند هارد دیسک مختلف را به عنوان یک هارد دیسک واحد به برنامه ها یا سیستم عامل ها معرفی نماید.

قدرت این را دارد که همه ی هارد دیسک های سرور را به صورت هم زمان مدیریت کند.کارایی هارد دیسک ها را بالا می برد.این امکان را در اختیار ما قرار می دهد که اگر هارد دیسکی روی سیستم خراب شد بدون خاموش کردن سیستم بتوانیم آن را تعویض نماییم.

دیدگاهتان را بنویسید