بلاگ

راهنمای انتخاب سرور hp مناسب با دانستن این موارد کلاه سرتان نمی رود [2021]

راهنمای انتخاب سرور مناسب

با وجود اینکه گزینه‌های زیادی برای انتخاب سرور HP وجود دارد و ممکن است به نظر برسد که این امر کمی گیج کننده و سخت است، اما خرید یک سرور مناسب برای کسب و کار کوچک تا متوسط شما می‌تواند ساده‌تر از آن چیزی باشد که در ذهن تصور می‌کنید. این راهنما به شما کمک خواهد کرد گزینه‌های خود را برای انتخاب این سرور محدود کنید و مدلی را خریداری کنید که نیازهای شما را برآورده کند.

راهنمای خرید سرور مناسب

نکات مهم برای انتخاب سرور HP مناسب

برای خرید سرور نکات مهمی از جمله نوع آن، تناسب با کسب و کارتان، قیمت سرور، برند سازنده و مشخصات فنی وجود دارد که برای انتخاب گزینه مناسب باید به آنها توجه ویژه‌ای داشت. در ادامه گام به گام نکاتی را که برای انتخاب و خرید باید در نظر داشته باشید؛ بررسی کرده‌ایم.

نکات مهم برای انتخاب سرور HP مناسب

سرور ها از نظر شکل ظاهری و کارایی به سه دسته تقسیم ی شوند :

 1. سرور های تاور (Tower)
 2. سرور های (Rack Mounth)
 3. سرور های بلید (Blade)

سرور های تاور 

به این سرورها، سرورهای ایستاده نیز گفته می‌شود، چرا که به صورت عمودی و ایستاده هستند. فضای اشغال شده توسط این سرورها نسبت به دو مدل دیگر بیشتر است. خرید سرور تاور مناسب شرکتها ، اداره‌ها و یا شعبه‌های کوچک کسب و کارهای هستند. در واقع برج سرور یا همان سرور تاور رایانه‌ای است که برای استفاده به عنوان سرور در نظر گرفته شده است و در یک شکل عمودی ساخته شده است. از مزایای سرورهای تاور می‌توان به مواردی چون خنک‌سازی آسان‌تر و مقیاس پذیری بیشتر اشاره کرد، زیرا تعداد نامحدودی از سرورها می‌توانند به شبکه موجود اضافه شوند. معایب آن هم عبارتند از: سنگین‌تر بودن نسبت به دو مدل دیگر و نیاز به کابل کشی پیچیده. همچنین گروهی استفاده از چند سرور این مدلی در یک مکان واحد می‌توانند پر سر و صدا باشند زیرا هر کدام به یک فن اختصاصی احتیاج دارد.

سرور های رکمونت 

سرور رکمونت، سرور نصب شده بر روی rack نیز نامیده می‌شود، این نوع سرور نیز رایانه‌ای است که برای استفاده به عنوان سرور اختصاص داده شده و برای نصب در چارچوبی بنام rack طراحی شده است. این قفسه شامل چندین اسلات نصب به نام خلیج‌ها است که هر کدام برای نگهداری یک واحد سخت افزاری در محل خود با پیچ طراحی شده‌اند. برخلاف سرور تاور که به صورت ایستاده هستند، یک سرور rack دارای محفظه کم حجم‌تری است. برای مشاغلی که فضای محدودی دارند انتخاب سرور HP رکمونت مناسب است زیرا همانگونه که اشاره شد در مقایسه با دو مدل دیگر به فضای کم‌تری نیاز دارند و به صورت افقی در رک‌ها نصب می‌شوند. این سرور‌ها اسلات توسعه دارند که برای اضافه کردن کارت شبکه و یا کارت HBA به سرور استفاده می‌شوند. سرور‌های رکمونت در مقایسه با دو مدل دیگر محدودیت نصب رم و درایو دارند و مناسب دیتا سنترها و مراکز داده هستند.

سرور های بلید

معماری سرور بلید به این صورت است که چندین ماژول سرور (“تیغه ها”) در یک شاسی قرار دارد. این به امر طور گسترده‌ای در مراکز داده که به دنبال صرفه‌جویی در فضا و بهبود مدیریت سیستم هستند کاربردی است. سرورهای Blade معمولاً سیستم‌های مدیریتی خاص خود را ارائه می‌دهند و ممکن است شامل یک شبکه یا سوئیچ ذخیره‌سازی باشند. همه‌ی اجزای این سرورها روی یک برد هستند. سرورهای بلید برای انجام کارهای سنگین با ظرفیت بالا طراحی شده‌اند. خرید سرور بلید نیز همانند سرور رکمونت در دیتا سنترها و مراکز داده بسیار مناسب و کاربردی است.

راهنمای خرید سرور hp

گام اول: اطمینان از وجود تجهیزات لازم برای انتخاب سرور HP مناسب

اولین نکته پیش از اقدام برای خرید این است که شما اطمینان حاصل کنید مکان مناسبی برای نگهداری از یک سرور دارید. سرور نیاز با اتاقی جداگانه از محیط کاری دارد که از نظر حفاظتی و امنیتی مکان مطمئنی باشد. همچنین برای خرید آن باید تجهیزات اطفاء حریق و دوربین مدار بسته را نیز تهیه کنید تا اطمینان شما از لحاظ امنیتی بیش از گذشته شود.
نکته مهم بعدی در این رابطه، اطمینان حاصل کردن از این است که مکان انتخابی پتانسیل‌های کافی برای تأمین انرژی مورد نیاز و کابل کشی اترنت را دارد یا خیر. اگر شبکه‌ای در سراسر دفتر کار خود ندارید، قبل از خرید سرور بهتر است برای نصب یک شبکه بی سیم و خرید یکی از درگاه‌های بی سیم / روتر نیرز اقدام کنید.

گام دوم: تأمین امنیت فیزیکی و نرم افزاری سرورها

محل قرارگیری سرور نکته بسیار مهمی است که پیش از انتخاب سرور HP مناسب باید به آن توجه داشت و باید سرور را از نظر جسمی ایمن و جدا از بقیه محل کار خود نگه دارید، برای مثال در کمد قفل شده‌ای که تعداد کمی از افراد کلید آن را دارند نگه دارید. امنیت فیزیکی سرور مسئله بزرگی برای مشاغل کوچک است، جایی که یک کارمند سرکش یا یک دزد می‌تواند به معنای واقعی کلمه تمام داده‌های کسب و کار شما را از بین ببرد. اگر سرور شما در فضای باز باشد، نیازی به ایجاد مرکز داده با کنترل دسترسی در سطح فیلم‌های جیمز باند نیست، یک قفل و کلید ساده مناسب است. همچنین نیازی به نصب دقیق کف برجسته و خنک کننده ویژه ندارید. با این حال، شما فضای کافی برای تأمین تهویه و جریان هوا کافی را دارید.

علاوه بر امنیت فیزیکی و سخت افزاری، شما باید از شبکه تجاری خود در برابر خطرات آنلاین محافظت کنید. نرم افزار فایروال را اجرا کنید که شبکه دفتر داخلی شما را از اینترنت جدا می‌کند. بیشتر سرورها و روترها دارای ویژگی‌های فایروال داخلی هستند. موارد دیگری که باید در نظر گرفت محافظت از سرور در برابر نرم افزار مخربی که توسط درایوهای USB شایع پخش می‌شود با استفاده از یک اسکن امنیتی و یک سرویس محافظت یکپارچه که از طریق اینترنت برای مشاغل ارائه می شود، مانند سرویس‌های امنیتی Trend Micro، می‌توانید این کار را ساده کنید.

تأمین امنیت فیزیکی سرورها

 

گام سوم: در نظر داشتن نوع نیاز و کاربری مد نظر برای انتخاب سرور HP

اگر تمام کاری که می‌خواهید انجام دهید اشتراک گذاری فایل‌ها است، گزینه‌های زیادی از جمله سرورهای ذخیره سازی شبکه با سیستم عامل‌های ساده در دسترس هستند. اگر می‌خواهید دسترسی مشترک به برنامه‌ها مانند برنامه حسابداری شبکه‌ای یا میزبان وب سرور خود را فراهم کنید، باید یک مدل با توانایی بیشتر خریداری کنید. فقط نیازهای فعلی خود را در نظر نگیرید، بلکه به آینده کاری خود نیز نیم نگاهی داشته باشید. به جایی که انتظار دارید تجارت شما در طی یک یا دو سال آینده به آن برسد. آیا نیروهای اضافی استخدام خواهید کرد؟ محصولات یا خدمات خود را گسترش می‌دهید؟ با یک شرکت دیگر تجارت کرده یا شریک جدیدی پیدا کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوالات مثبت است، بیش از نیاز ظرفیت کنونی که به آن محتاج هستید، سرور خریداری کنید. یا می‌توانید سرور را بخرید که به راحتی قابل ارتقا است، بنابراین سرور شما می تواند با تجارت شما رشد کند.

گام چهارم: در نظر گرفتن ظرفیت ذخیره‌سازی برای انتخاب سرور اچ پی مناسب

مقدار فضای ذخیره سازی مورد نیاز، سرور مدنظر خود را تخمین بزنید. به این فکر کنید که چند رایانه شخصی در محل کار خود دارید و آیا قصد دارید در سال آینده رایانه‌های شخصی اضافی برای کارمندان جدید خود اضافه کنید یا خیر. برای این کار بهتر است مقدار 200 گیگابایت برای هر کارمند به عنوان نقطه شروع و استاندارد در نظر بگیرید.

همچنین فراموش نکنید افرادی که در محل کار شما با فایل‌های صوتی یا تصویری سروکار دارند، به فضای بیشتری نسبت به انواع دیگر داده‌ها نیاز خواهند داشت. بنابراین هر کسی که داده‌های چندرسانه‌ای را ذخیره می‌کند، عدد استاندارد را سه برابر کنید. اغلب سروها با حداقل فضای ذخیره سازی 1 ترابایت در دسترس هستند، حتی اگر در ابتدا به این میزان نیاز نداشته باشید ولی ملزم به انتخاب سرور HP مناسب با این مشخصات هستید. اگر تجارت شما به سرعت در حال رشد است، به سرورهایی توجه کنید که به شما امکان می‌دهند ظرفیت ذخیره سازی داخلی آنها را در طول مسیر افزایش دهید یا به شما امکان می‌دهند درایوهای خارجی را اضافه کنید.

انتخاب سرور HP مناسب

 

گام پنجم: رسیدن به جواب سوال؛ خرید سرور HP بهتر است یا اجاره آن؟

بررسی کنید که آیا باید سرور خود را اجاره کنید یا مالک آن باشید. اهل فن توصیه می‌کنند اگر هزینه خرید یک سرور کمتر از 1500 دلار است، آن را کاملاً خریداری کنید تا میزان نظارت و تسلط شما به سرور بیشتر بوده و اگر مشکلی پیش آمد، بتوانید به سرعت آن را برطرف کنید. اگر به چیز گرانتری نیاز دارید، لیزینگ را برای مدت اجاره سه ساله در نظر بگیرید. اجاره از یک ارائه دهنده خدمات مدیریت شده که متخصص در مشاغل کوچک است و تعمیر و نگهداری و ارتقا را ارائه می‌دهد بهترین گزینه برای این کار است.

گام ششم: سیستم عامل خود را انتخاب کنید

گزینه بعدی برای خرید سرور HP مناسب این است که کدام سیستم عامل را در محیط کاری خود اجرا می‌کنید. در صورت انتخاب سرور ذخیره سازی شبکه، می‌توانید از این مرحله صرف نظر کنید، زیرا این دستگاه‌ها سیستم عامل تخصصی خود را اجرا می‌کنند. بیشتر سرورهای برای مشاغل کوچک یا Microsoft Windows یا Mac OS اپل را اجرا می‌کنند. اما کدام مناسب است؟

در حالی که مطالب بسیار زیادی در این زمینه نوشته شده، انتخاب بین این دو در چند موضوع ساده خلاصه می‌شود. ویندوز برنامه‌های بیشتری دارد که می‌تواند در سرورها به اشتراک گذاشته شود و آشناترین و محبوب ترین سیستم عامل است. ویندوز همچنین دارای گزینه‌های سخت افزاری متنوع‌تری است که اکثر آنها ارزان تر از معادل Mac هستند. با این وجود MacOS در زمینه راه اندازی، نگهداری و امنیت مطمئن‌تر و سهل الوصول‌تر است و به کمک آن می‌تواند پرونده‌ها و فایل‌های مدنظر خود را به راحتی با کاربران ویندوز به اشتراک بگذارد. اما ممکن است برای کاربران آنقدر آشنا نباشد.

سیستم عامل سرور

 

گام هفتم: یک برنامه پشتیبان تهیه کنید

بعد از موارد باید برای انتخاب سرور HP مناسب گزینه‌های پشتیبان خود را در نظر بگیرید. اغلب، نرم افزار پشتیبان همراه با سیستم عامل سرور است. این در مورد Windows SBS Essentials و همچنین نرم افزار Time Machine برای Mac صدق می‌کند. تنظیم این موارد آسان است و هزینه اضافی ندارد. در بعضی موارد، آنها می‌توانند پشتیبان گیری را در رایانه‌های شخصی رومیزی شما نیز پوشش دهند. اگر به محافظت بیشتری از داده‌ها نیاز دارید، مانند پشتیبان گیری مداوم و بازیابی خطرات که 24/7 ساعت کار می‌کند، خرید یک محصول با پشتیبان تخصصی را در نظر بگیرید. شرکت هایی مانند StorageCraft در این زمینه خوبی برای سرورهای مورد نیاز مشاغل کوچک با هزینه حدود 1000 دلار ارائه می‌دهند. همچنین ممکن است بخواهید از خدمات پشتیبان گیری مبتنی بر cloud استفاده کنید، که ذخیره اطلاعات خارج از محل کار فیزیکی شما را فراهم می‌کند، بنابراین حتی در صورت سوختن دفتر کار، شکسته شدن یا حتی آمدن سیل، می‌توان داده‌ها را بازیابی کرد. پشتیبان گیری، به ویژه در برابر از دست دادن داده‌ها به صورت تصادفی، به دلیل خطای کاربر یا خرابی تجهیزات، اطمینان ذهنی مناسب و آسودگی خاطر را برای شما فراهم می‌کند.

گام آخر: خرید سرور از برندها معتبر

سرور مورد نیاز خود را از کمپانی‌های معتبر و شناخته شده در سطح جهان انتخاب نمایید. از برندهای معتبر جهانی می‌توان به HP ، DELL Cisco، IBM و Lenovo اشاره کرد. همچنین قطعات تقلبی و ارزان قیمت نخرید ! با این کار عمر مفید سرور و تجهیزات آن کاهش می‌یابد و دائما باید در حال تعمیر سرور و قطعات آن باشید. البته اگر سیستم به طور کلی از کار نیفتد و اطلاعاتتان از بین نرود. بنابراین در انتخاب و خرید قطعات و تجهیزات سرور نیز دقت نمایید تا مجبور نباشید هزینه‌های سنگین و جبران ناپذیر را متحمل شوید.

همچنین نکته مهمی که در رابطه با خرید سرور از هر برندی باید توجه ویژه به آن داشته باشید و اگر می‌خواهید در صورت خرابی قطعات سرور هزینه‌های زیادی پرداخت نکنید ، توجه به مدت زمان گارانتی و ضمانت تجهیزات است.
تعیین نوع کاربرد سرور، تعیین تعداد کاربران که می‌بایستی به این سرور متصل شوند، انتخاب با توجه به نیاز واقعی و بودجه مدنظر، آگاهی و شناخت نیازهای مجموعه و مواردی از این دست نیز نکات مهم دیگری است که در هنگام خرید سرور باید توجه ویژه‌ای به آن داشت.

راهنمای خرید سرور

 

روش‌های خرید سرور HP

با توجه به اینکه مشتریان کم کم تمایل خود را به خرید حضوری از دست داده‌اند و خرید اینترنتی جای آن را گرفته است، می‌توانید از طریق سایت شرکت ویرا سرور؛ مرکز تخصصی ارائه دهنده‌ی سرورهای اچ پی اورجینال و قطعات سرور برای این امر اقدام کنید. همچنین در صورت تردید برای انتخاب سرور HPمناسب، برای مشاوره رایگان و دریافت راهنمایی‌های لازم برای خرید، با ویرا سرور در تماس باشید.

خرید سرور های اچ پی اورجینال و قطعات سرور از شرکت ویرا سرور

گام سوم انتخاب فضایی است که به سرور اختصاص داده می شود .

همان طور که گفتیم فضای مورد نیاز برای سرور ها نسبت به نوع آن ها متفاوت می باشد.

پس باید فضای مناسب برای سرور انتخابی محیا باشد.

دیگر نکات مهمی که حتما باید هنگام خرید سرور در نظر گرفته شوند : 

 • انتخاب سرور باید بر اساس نیاز واقعی و بودجه ی تعیین شده انجام گیرد.

آگاهی و شناخت نیاز های مجموعه و انتخاب سروری که بتواند پاسخگوی نیاز های سازمان یا شرکت باشد.باید آینده ی کاری شرکت یا سازمان و ارتقاء سخت افزاری سرور را نیز در نظر گرفت.

 • سرور مورد نیاز خود را از کمپانی های معتبر و شناخته شده در سطح جهان انتخاب نمایید. از برند های معتبر جهانی می توان به HP ، DELL  Cisco، IBM و Lenovo اشاره کرد.
 • قطعات تقلبی و ارزان قیمت نخرید ! با این کار عمر مفید سرور و تجهیزات آن کاهش می یابد و دائما باید در حال تعمیر سرور و قطعات آن باشید. البته اگر سیستم به طور کلی از کار نیفتد و اطلاعاتتان از بین نرود.
بنابراین در انتخاب قطعات و تجهیزات سرور نیز دقت نمایید تا مجبور نباشید هزینه های سنگین و چبران ناپذیر را متحمل شوید.
 • سیستم عامل مناسب برای اجرا در سرور را با توجه نیاز هایتان انتخاب نمایید. برای مثال اگر می خواهید مجازی سازی را پیاده سازی کنید 

باید سروری را انتخاب کنید که از این سیستم عامل ها پشتیبانی کند. ولی اگر نیازی به مجازی سازی ندارید بهتر است سروری را انتخاب 

نمایید که از جدیدترین نسخه سیستم‌عامل‌های Microsoft Windows Server پشتیبانی کند.

 • اگر می خواهید در صورت خرابی قطعات سرور هزینه های زیادی پرداخت نکنید ، در هنگام خرید به گارانتی و ضمانت تجهیزات توجه نمایید.
 • پس از خرید سرور نیز باید مراقب آن باشید . دمای فضای اختصاص داده شده به سرور بایستی بین 18 الی 20 درجه سانتیگراد باشد و هیچ گونه گرد و غباری نداشته باشد.

رطوبت بیش از حد نیز موجب خرابی سرور و مادربرد می شود.

بنابراین محیطی که سرور در آن قرار می گیرد باید از نظر رطوبت نیز در شرایط مطلوبی باشد.

سخن پایانی

مهم نیست که چه سروری و با چه مشخصاتی انتخاب می‌کنید، اطمینان حاصل کنید که متناسب با نیازهای کسب و کار شما است، فضای ذخیره سازی و امکان محاسبات کافی را برای شما فراهم می‌کند و به شما فرصت ارتقاء در صورت نیاز را می‌دهد. اگر چیزی بیش از یک سرور ذخیره سازی شبکه اصلی خریداری می‌کنید، همچنین باید شخصی را مسئول مدیریت حساب‌های کاربری خود کنید. در نهایت بعد از انتخاب سرور HP ، حتماً مطمئن شوید هم به امنیت فیزیکی و هم به لحاظ امنیت شبکه اقدامات لازم را انجام داده‌اید. شما می‌توانید این کار را با کمد قفل شده سرور، همراه با نظارت و مدیریت امنیتی مناسب، انجام دهید.

 جهت مشاهده آخرین قیمت سرور اچ پی g9 و قیمت سرور اچ پی g10 لینک های مربوطه را دنبال کنید. قبل از خرید سرور hp و قطعات سرور hp با مشاوره فنی رایگان کلیه موراد مورد نظر خود را بررسی کنید. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد.

 

🎯 تماس با ما :   09194425461 💥 91321332 💥 91300331 ☎️ 021

 

 

 1. سرور های تاور (Tower)
 2. سرور های (Rack Mounth)
 3. سرور های بلید (Blade)

سرور رکمونت، سرور نصب شده بر روی rack نیز نامیده می‌شود، این نوع سرور نیز رایانه‌ای است که برای استفاده به عنوان سرور اختصاص داده شده و برای نصب در چارچوبی بنام rack طراحی شده است. این قفسه شامل چندین اسلات نصب به نام خلیج‌ها است که هر کدام برای نگهداری یک واحد سخت افزاری در محل خود با پیچ طراحی شده‌اند. برخلاف سرور تاور که به صورت ایستاده هستند، یک سرور rack دارای محفظه کم حجم‌تری است.

معماری سرور بلید به این صورت است که چندین ماژول سرور (“تیغه ها”) در یک شاسی قرار دارد. این به امر طور گسترده‌ای در مراکز داده که به دنبال صرفه‌جویی در فضا و بهبود مدیریت سیستم هستند کاربردی است. سرورهای Blade معمولاً سیستم‌های مدیریتی خاص خود را ارائه می‌دهند و ممکن است شامل یک شبکه یا سوئیچ ذخیره‌سازی باشند. همه‌ی اجزای این سرورها روی یک برد هستند.

1 دیدگاه در “راهنمای انتخاب سرور hp مناسب با دانستن این موارد کلاه سرتان نمی رود [2021]

 1. mohamad asadi --fars گفت:

  salam mataleb dakhel site ton khili mofid hastesh va kar amad mamnon

دیدگاهتان را بنویسید