مقالات

حافظه رم DDR5 | با رم DDR5 آشنا شوید

حافظه رم DDR5 با رم DDR5 آشنا شوید

 حافظه رم سرور DDR5 در مقایسه با رم DDR4 دو برابر سریع تر است و مصرف انرژی توسط آن بسیار کم تر می باشد که این ویژگی ها یک جهش عملکرد بسیار عالی را برای رایانه های شخصی و سرور به ارمغان می آورند. «اتحادیه فناوری های حالت جامد JEDEC» وظیفه ی تنظیم استاندارد DDR5 را بر عهده دارد که قرار بود در سال 2018 این مشخصات را نهایی کند اما تا به اکنون این انتفاق نیفتاده است. 

گفتنی است که رم های DDR5 مخصوص تلفن های همراه در سال 2019 نهایی شده و منتشر گردید.

شرکت SK Hynix یکی از تولید کنندگان نامدار DRAM همانند سایر شرکت های بزرگ ، چند سال قبل نخستین تراشه رم DDR5 خود را معرفی کرد که تا اکنون به آزمایش و توسعه حافظه رم خود مشغول می باشد.

شرکت SK Hynix در نمایشگاه CES 2020 از ماژول رم 64GB DDR5 RDIMM خود با نرخ انتقال داده 4800 میلیون انتقال بر ثانیه، بر پین (MT/sec/pin) رونمایی کرد. ماژول حافظه رم شرکت اس کی هاینیکس از 20 چیپ H5CNAG4NMJ  بهره می گیرد.

حافظه رم DDR5 همانند رم های DDR4  از کانکتور 288 پین بهره می برد اما طراحی ظاهری و فیزیکی این رم ها با هم متفاوت است تا کاربر به اشتباه رم DDR5 را در اسلات DDR4 قرار ندهد. (و برعکس)

اطلاعاتی از شرکت اس کی هاینیکس مبنی بر این که آیا این شرکت آزمایش تراشه های خود را با توسعه دهندگان پلتفرم های سرور آغاز کرده است یا نه ! در دست نمی باشد اما این گونه به نظر می رسد که اکثر تولید کنندگان حافظه های رم ، برنامه ی ارائه ی رم های خود را با سازندگان پردازنده (CPU) هماهنگ نموده اند.

حافظه های DDR5

حافظه های DDR5

رم های DDR5 چه زمانی به بازار می آیند؟

Xeon Sapphire Rapids اینتل (قرار است در ابر کامپیوتر Aurora از آن استفاده شود) از حافظه های رم DDR5 پشتیبانی می کند و این خبر به صورت رسمی مورد تایید گرفته است. پس باید منتظر باشیم تا نسل جدید حافظه های DRAM که همان رم های DDR5 هستند در سال 2021 ارائه گردند. 

تاکنون خبری از پشتیبانی AMD از حافظه های رم DDR5 وجود ندارد. 

شرکت ویرا سرور مرکز تخصصی سرور های اچ پی و تامین کننده تجهیزات و قطعات سرور می باشد.

اهداف شرکت ویرا سرور (مرکز فروش و تامین تجهیزات سرور های اچ پی)

  • ارائه ی بهترین خدمات و محصولات با طول عمر بیشتر
  • تلاش بی وقفه برای فروش و پشتیبانی بهتر
  • ارائه پیشنهاد و مشاوره در خرید سرور های HP
  • ارائه محصولات با قیمت و کیفیت عالی
  • پشتیبانی پس از فروش محصولات

شماره های تماس :

  • 09194425461
  • 02191321332
  • 02191300331

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *