بلاگ

تفاوت پردازنده Xeon و Pentium

تفاوت پردازنده Xeon و Pentium

تفاوت پردازنده های Xeon و Pentium

پردازنده سرور سری Xeon و Pentium هر دو توسط شرکت INTEL تولید و به بازار عرضه می شوند . هر یک از این پردازنده ها برای مصارف و بازار های متفاوتی ارائه شده اند. کاربران نیاز های مختلفی دارند ، برای رفع این نیاز ها باید به سراغ محصولی بروند که بتواند پاسخگوی نیاز های آن ها باشد. شرکت INTEL با ایجاد تنوع در محصولات خود و متمایز کردن نیاز کاربران خط تولید پردازنده ای زئون و پنتیوم را راه اندازی نمود.

پردازنده های سری Pentium برای رفع نیاز سیستم های خانگی و نیاز های عمومی مورد استفاده قرار می گیرند و پردازنده های سری Xeon در سرور های سخت افزاری و برای انجام پردازش های سنگین طراحی و تولید شده اند. بنابراین بدیهی است که قیمت پردازنده های سری زئون از پردازنده های سری پنتیوم گران تر باشد.

نحوه ی عملکرد این پردازنده ها نیز با هم متفاوت است. از پردازنده های سری پنتیوم به صورت تکی روی سیستم استفاده می شود در حالی که پردازنده های سری زئون به شکل گروهی روی سرور نصب می شوند. برای مثال یک سرور تنها با 2 عدد پردازنده سری زئون به انجام فعالیت می پردازد و سرور دیگر داری 32 عدد پردازنده سری زئون می باشد ، چرا که سرور ها به انجام پردازش های سنگین و هم زمان می پردازند که هر کدام از این پردازش ها به صورت جدا از هم هستند. تقسیم  کردن پردازش های مختلف روی پردازنده های متفاوت موجب می شود تا سرعت و کارایی سیستم به صورت چشمگیری افزایش یابد.

حافظه کش پردازنده های سری زئون و پنتیوم

در سی پی یو های سری زئون از قابلیت Multi-Threating استفاده شده است که موجب بالا رفتن قدرت پردازنده ها و هم چنین افزایش تاثیر گذاری آن ها ، می شود. مقدار حافظه ی کش در پردازنده های سری زئون نسبت به پردازنده های پنتیوم بیشتر است. هر چه حافظه ی کش پردازنده بیشتر باشد کارایی و قیمت آن نیز بالاتر می رود.

کم بودن حافظه کش پردازنده موجب می شود تا سی پی یو به دفعات بیشتری به حافظه RAM مراجعه کند و همین امر باعث درگیر شدن بیشتر باس سیستم و حافظه ی اصلی سیستم می گردد و چون بین پردازنده و حافظه RAM فاصله وجود دارد ، سرعت سیستم کاهش می یابد. بیشتر بودن حافظه کش پردازنده موجب کاهش مراجعات CPU به حافظه RAM می شود.

لازم به ذکر است که دو نوع پردازنده زئون و پنتیوم دارای Socket های سخت افزاری کاملاً متفاوت هستند. 

تفاوت پردازنده های Xeon و Pentium به صورت کلی : 

  • پردازنده های سری Pentium برای مصارف خانگی یا Desktop طراحی و تولید شده اند.
  • پردازنده های سری Xeon برای مصارف صنعتی و سرور های سخت افزاری تولید شده اند.
  • پنتیوم ها به صورت تکی استفاده می شوند.
  • تا 32 عدد پردازنده ی زئون می توانند به صورت هم زمان و در کنار هم به فعالیت بپردازند.
  • پردازنده های سری زئون بهترین پردازنده برای انجام فرآیند های Multi-Threating  می باشند.
  • حافظه ی Cache در پردزانده های زئون بیشتر از پردازنده های سری پنتیوم می باشد.
  • Socket های سخت افزاری در دو نوع پردازنده کاملا با هم متفاوت هستند.

 جهت مشاهده آخرین قیمت سرور اچ پی g9 و قیمت سرور اچ پی g10 لینک های مربوطه را دنبال کنید. قبل از خرید سرور hp و قطعات سرور hp با مشاوره فنی رایگان کلیه موراد مورد نظر خود را بررسی کنید. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد.

🎯 تماس با ما :   09194425461 💥 91321332 💥 91300331 ☎️ 021

پردازنده سرور سری Xeon و Pentium هر دو توسط شرکت INTEL تولید و به بازار عرضه می شوند . هر یک از این پردازنده ها برای مصارف و بازار های متفاوتی ارائه شده اند. کاربران نیاز های مختلفی دارند ، برای رفع این نیاز ها باید به سراغ محصولی بروند که بتواند پاسخگوی نیاز های آن ها باشد. شرکت INTEL با ایجاد تنوع در محصولات خود و متمایز کردن نیاز کاربران خط تولید پردازنده ای زئون و پنتیوم را اره اندازی نمود.

09109219185
09127035864
09194425461
02191321332

1 دیدگاه در “تفاوت پردازنده Xeon و Pentium

 1. مصطفی علیخانی گفت:

  سلام شما سی پی یو پنتیوم دارید برای فروش چنده ؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید