بلاگ

تفاوت هاردهای SFF و LFF

تفاوت بین هاردهای SFF و LFF

واژه SFF مخفف جمله Small Form Factor می باشد. سایز این هاردها “2.5” می باشد. این هاردها به دلیل فشرده تر و کوچک تر بودن و مصرف انرژی کمتر محبوب تر از دیگر همتای خود یعنی هاردهای LFF یا Large From Factor است که هر دو نوع هارددیسک بصورت SAS و SATA تولید می شوند. و همچنین Seek Time یا زمان جستجوی اطلاعات توسط هد در هارد دیسک های SFF کمتر از هارد های LFF است. بعلت کوچک تر بودن هارد دیسک های SFF در واقع Platter ها هم در زمان چرخش و ارتباط با هد سرعت جست جو را 50% نسبت به نوع LFF تسریع می بخشند. و با مصرف انرژی کمتر گرمای کمتری تولید و خنک کردن آن آسانتر می باشد. البته ظرفیت در هر دو نوع هاردها متفاوت است و تکنولوژی های بکار رفته در هر دونوع با پیشرفت روزافزون تکنولوژی در حال تغییر است.

تفاوت هاردهای SFF و LFF

هاردهای SFF ظرفیت های زیر را ارائه می دهند:

72GB, 146GB, 300GB, 450GB, 600GB, 900GB, 1200GB و با سرعت 10K یا 15K و با سرعت 5400/7200 RPM هارد دیسک به ظرفیت 1TB را ارئه می دهند.

هارد های LFF هاردهایی یا مشخصه های زیر ارائه می دهند:

146GB, 300GB, 450GB, 600GB و با سرعت 10K یا 15K و با سرعت 7200RPM هارد دیسکهایی با ظرفیت 500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 6TB را ارائه می دهد.
دیسک های 2.5″ برای Workload و جاهایی نیاز به Performance بالا بوده استفاده می شود (سرورهای Database) و دیسک های “3.5” در جاهایی بحث حجم و فضای زیاد ذخیره سازی مطرح است استفاده می شود. همه چیز به این بستگی دارد که سناریوی شما چه بوده و قرار است چه سرویسی را در سرورها و هاردها فعال و در سازمان خود استفاده نمایید.

طبیعتا جایی که قرار است ضبط تصاویر و فیلم های دوربین مدار بسته روی هاردهای سرور ذخیره شود با هارد های سروری که قرار است DataBase یک نرم افزار CRM و یا نرم افزار مالی یا اتوماسیون روی آنها قرار بگیرد متفاوت است. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp ، asus ، cisco ، intel می باشد. جهت استعلام قیمت یا خرید سرور اچ پی کارکرده (استوک) و سایر قطعات سرور اچ پی با قیمت استثنایی و ارزان با واحد فروش شرکت ویرا سرور در تماس باشید.

تفاوت هاردهای SFF و LFF

واژه SFF مخفف جمله Small Form Factor می باشد. سایز این هاردها “2.5” می باشد. این هاردها به دلیل فشرده تر و کوچک تر بودن و مصرف انرژی کمتر محبوب تر از دیگر همتای خود یعنی هاردهای LFF یا Large From Factor است که هر دو نوع هارددیسک بصورت SAS و SATA تولید می شوند. و همچنین Seek Time یا زمان جستجوی اطلاعات توسط هد در هارد دیسک های SFF کمتر از هارد های LFF است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.