دسته‌بندی نشده

تفاوت هاردهای SAS و SATA و SSD

تفاوت هاردهای SAS و SATA و SSD

تفاوت هارد سرور  SAS و SATA و SSD در چیست ؟

حافظه (SSD (Solid State Drive 

درایو های SSD یا درایو حالت جامد حافظه های جدید برای ذخیره سازی داده ها و اطلاعات می باشند. SSD یک حافظه ی کاملا الکترونیکی است و از قسمت های مکانیکی و متحرک تشکیل نشده است و این طراحی تفاوت اصلی بین این حافظه و سایر حافظه های ذخیره سازی می باشد.

عملکرد حافظه SSD مشابه مموری ها است که با سرعت بالا اطلاعات و داده ها را خوانش می کنند اما قادرند بدون استفاده از برق نیز اطلاعات را ذخیره نمایند. SSD ها از نظر سرعت عمل ، مصرف کم تر برق ، عملکرد بی صدا ، تاخیر بسیار کم و مقاومت بالا از سایر هارد ها جلوتر هستد.

مزایای حافظه SSD 

  • سرعت بالا نسبت به سایر ذخیره ساز ها (6 تا 8 برابر)
  • امکان استفاده از تعداد بیشتر در سرور ها به دلیل اندازه کوچک تر 
  • مقاومت و پایداری بیشتر 

معایب حافظه های SSD 

  • قیمت بالا در مقابسه با ظرفیت ذخیره سازی 
  • داشتن حافظه ی ذخیره سازی کمتر در مقایسه با هارد های SAS و SATA

هارد های SATA

SATA جایگزین سیستم قدیمی Parallel ATA) PATA) می باشد. هزینه ی کم ، سرعت بالا در اتنقال داده ها و اطالاعات ، بهینه بودن ارتباطات و طول کابل کم از مزایای این نسل نسبت به نسل قبلی خود می باشد.

سرعت ارتباطی در نسل های پیشین این درایو ها 1.5 گیگابیت در ثانبه بود که کافی نبودن این سرعت موجب تولید نسل های جدید تر با سرعت بالا شد.

در نسل دوم سرعت انتقال داده ها به 3 گیگابیت در ثانیه افزایش یافت و در سال 2009 درایو های SATA 3.0 معرفی شدند که سرعت انتقال در آن ها به 6 گیگابیت در ثانیه صعود کرد.

بیشتر هارد درایو هایی که از SATA 3G و SATA 6G پشتیبانی می کنند ، دارای قابلیت اتصال به هم می باشند اما در اتصال 3G به 6G سرعت کمتر 3G به صورت مشترک مورد استفاده قرار می گیرد.

هاردهای SAS

این هارها برای ایجاد ارتباط سریع بین دستگاه های مختلف به ویژه ذخیره ساز های داده ها و اطالاعات مورد استفاده قرار گرفتند. سرعت انتقال اطلاعات در نسل دوم این هارد ها (سال 2009) به 6 گیگابیت در ثانیه رسید و در نسل سوم (سال 2013) سرعت آن های به 12 گیگابیت در ثانیه افزایش یافت.

مقایسه هارد های SAS و SSD

 

 

مقایسه هارد های SAS و SSD

برای خرید سرور های اورجینال HP و قطعات سرور با ما تماس بگیرید. 

شماره های تماس :

  • 09194425461
  • 02191321332
  • 02191300331

تفاوت هاردهای SAS و SATA و SSD

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *