بلاگ

تفاوت رم های DDR3 با DDR4

تفاوت رم های DDR3 با DDR4

تفاوت رم های DDR3 با DDR4

همه ی ما می دانیم که فراهم کردن اسلات برای نصب رم سرور بر عهده ی مادربرد می باشد. بنابراین برای افزایش حافظه ی رم باید از نوع حافظه های پشتیبانی شده توسط مادربرد کامپیوتر خود ، آگاهی داشته باشید.

کلمه  DDR  مخفف عبارت Double Data Rate می باشد. طراحی حافظه های DDR به گونه ای است که می توانند دو عملیات را به صورت همزمان در هر ساعت اداره نمایند.

اما حافظه های SDR یا Single Data Rate ، این گونه نیستند و فقط می توانند یک عمل را در یک چرخه ساعت (خواندن یا نوشتن) را انجام دهند. حافظه های DDR برای انجام این کار (اداره کردن دو عمل در هر چرخه ساعت) در هر چرخه فرکانس ساعت 2 با فعال می شوند.

حافظه های DDR3 و DDR4 نیز از این قابلیت پشتیبانی می نمایند اما تفاوت رم های DDR3 با DDR4  وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

حافظه های DDR 3 :

  • فرکانس حافظه رم : 400 تا 1066
  • تعداد پین : 240 پین
  • حافظه در هر ماژول : 1 گیگابایت تا 8 گیگابایت
  • نرخ داده : حداکثر تا 2133 مگابایت در ثانیه
  • حداکثر نرخ تبادل : 17 گیگابایت در ثانیه

حافظه های DDR 4:

  • فرکانس حافظه رم : 1066 تا 2133
  • تعداد پین : 288 پین
  • حافظه در هر ماژول  : 2 گیگابایت تا 32 گيگابايت یا بیشتر
  • نرخ داده : حداکثر تا 3200 مگابایت در ثانیه
  • حداکثر نرخ تبادل : 25.6 گیگابایت در ثانیه

استاندارد DDR4 پیشرفته تر از نسل DDR3 می باشد ، بخاطر همین است که ماژول های حافظه ای که با این فناوری سازگاری دارند می توانند در یک فرکانس بالاتر فعالیت کنند. حافظه های DDR4 از میزان انرژی کمتری بهره می برند که دست تولید کنندگان را برای تولید ظرفیت بیشتر در مقایسه با DDR3 باز می گذارد.

به طور کلی عملکرد حافظه ها های DDR4 در مقایسه با DDR3 بهتر است و مصرف انرژی در آن ها کمتر می باشد. ولتاژ پایین ماژول های DDR4 در نمودار ها کاملا گویای این مطلب می باشد.  البته در ظرفیت های بالاتر این تفاوت ولتاژ کاملا محسوس و چشم گیر است.

تشخیص حافظه DDR4 از DDR3 

تشخیص نوع DDR استفاده شده در حافظه رم از روی اطلاعاتی که روی بسته بندی ان وجود دارد کار دشواری نیست ، اما اگر دو حافظه را در اختیار دارید ، می توانید از روی طاهر ، آن ها را از هم تشخیص دهید.

بارز ترین تفاوت این دو حافظه در اختلاف بین پین های آن ها می باشد. نوع DDR4 دارای 288 پین و DDR3 دارای 240 پین هستند. بنابراین اگر شما این دو حافظه را در کنار هم بگذارید ، ماژول داری پین بیشتر ، ماژول DDR4 است.

تفاوت بعدی که شما می توانید این دو حافظه را از هم تشخیص دهید ، محل جای گیری شکاف روی آن ها می باشد. این شکاف همان فرو رفتگی بین دو ردیف پین است. در DDR4 این فرو رفتگی در مرکز حافظه و در DDR3 عمدتا به یک سمت متمایل است. لازم به ذکر است بهترین شرکتهای تولید کننده قطعات کامپیوتر و شبکه عبارت است از hp، asus ، cisco ، intelمی باشد.

فروش سرور و انواع تجهیزات شبکه و سرور hp کار تخصصی مجموعه است. جهت استعلام قیمت یا خرید سرور اچ پی کارکرده (استوک) و سایر قطعات سرور اچ پی با بهترین قیمت استثنایی و ارزان با واحد فروش شرکت ویرا سرور در تماس باشید.

 

همه ی ما می دانیم که فراهم کردن اسلات برای نصب رم سرور بر عهده ی مادربرد می باشد. بنابراین برای افزایش حافظه ی رم باید از نوع حافظه های پشتیبانی شده توسط مادربرد کامپیوتر خود ، آگاهی داشته باشید.

کلمه  DDR  مخفف عبارت Double Data Rate می باشد. طراحی حافظه های DDR به گونه ای است که می توانند دو عملیات را به صورت همزمان در هر ساعت اداره نمایند.

09109219185
09127035864
09194425461
02191321332

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.